• 26.11.09
  9 מתן הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית לרגל חג "עיד אל-אדחא"

  במערכת הביטחון הוחלט בהתאם להחלטת שר הביטחון, מר אהוד ברק, והרמטכ''ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ולאור הערכות מצב בפיקוד המרכז ובמנהל האזרחי, על מתן הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית באזור יהודה ושומרון לקראת חג "עיד אל-אדחא" שיחול מיום חמישי 26 בנובמבר 2009.

  בהתאם להחלטת שר הביטחון, מר אהוד ברק, והרמטכ''ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ולאור הערכות מצב בפיקוד המרכז ובמנהל האזרחי, הוחלט כי במהלך ארבעת ימי החג "עיד אל-אדחא" יינתנו הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית באזור יהודה שומרון. ההקלות הן חלק מהמדיניות לשיפור מרקם החיים של האוכלוסייה באזור.

  במהלך החג תתאפשר כניסת ערבים ישראלים דרך נקודת הביקורת 407 לעיר טול כרם באופן רכוב. כמו כן, תאופשר יציאת פלסטינים לישראל למטרת ביקור משפחות מקרבה ראשונה בלבד, וכן יוארכו שעות הפעילות של נקודות הביקורת "בית המשפט", המאפשרת כניסה רכובה לרמאללה, עד חצות. בנוסף, יוארכו שעות הפעילות בנקודת הביקורת "עווארתא" עד השעה 22:00, וכן תיפתח חסימה הנדסית על כביש ג'נין טול כרום, מה שיאפשר מעבר מהיר בין שתי הערים. כמו כן תיפתח חסימה הנדסית הסמוכה לכפר דהרייה, דבר שיאפשר מעבר מהיר בין הכפרים הסמוכים לעיירה לעיר חברון וכן יוסרו 50 חסימות הנדסיות במרחב יהודה ושומרון.

  במהלך ימי החג תצומצם פעילות צה''ל בערים המרכזיות ויורחבו שעות הפעילות של המשטרה פלסטינית בערים. יתר על כן, כניסת מתפללים לתפילות הר הבית בימי שישי, תאושר לגברים נשואים מעל גיל 45 וגברים מעל גיל 50, וזאת ללא צורך בהיתרים מיוחדים. כמו כן, כניסת נשים נשואות מגיל 30 ונשים מעל גיל 45 תתאפשר גם היא ללא צורך בהיתרים מיוחדים.

  בצה''ל מבקשים להדגיש כי צה"ל ימשיך לפעול על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל תוך התחשבות במרקם החיים הפלסטיני ולחימה רציפה ועיקשת בטרור.

 • 24.12.09
  2 היערכות לקראת חג המולד

  במסגרת היערכות צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לחג המולד, התקיים מפגש של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף איתן דנגוט, ושל ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, עם הפטריארכים ועם ראשי הכנסיות. בנוסף, נערכו פגישות תיאום בין מנהלת התיאום והקישור של המנהל האזרחי בבית-לחם, גורמים בחטיבה המרחבית "עציון", משמר הגבול עוטף ירושלים ומשטרת ישראל, לבין עמיתיהם הפלסטינים, בהן הוסכם בין היתר כי כלל טקסי חג המולד יתקיימו על פי עקרון הסטאטוס-קוו.

  במסגרת ההקלות, תאושר כניסת קבוצות מאורגנות של תיירים על גבי אוטובוסים, של אנשי דת בכירים, של אנשי כמורה ושל צליינים מכל המעברים לעיר בית-לחם (מעבר רחל, מעבר המנהרות, מזמוריה, בית"ר ומעבר הל"ה), זאת על בסיס הצגת דרכונים. במהלך החגים, צפויים לבקר בעיר בית-לחם דיפלומטים ממדינות שונות. כמו כן תתאפשר כניסה של צוותי תקשורת ישראליים לערים בית-לחם ורמאללה באופן רכוב.

  כלל המעברים באזור בית-לחם ימשיכו לפעול במתכונת של 24 שעות ביממה ובנוכחות נציגי המנהל האזרחי בהם תתוגבר על מנת לוודא את מעברם התקין של המבקרים בעיר.

  בנוסף יתאפשר מעבר של למעלה מ-300 פלסטינים-נוצרים מגילאי 35 ומעלה, מעזה לישראל ולשטחי יהודה ושומרון בתקופת חג המולד. אישורי השהייה יונפקו בכפוף לאבחון ביטחוני ובתיאום מנהלת התיאום והקישור בעזה.

  במסגרת ההקלות, יונפקו היתרים ללא מכסה לנוצרים-פלסטיניים תושבי יהודה ושומרון, שיאפשרו את כניסתם לישראל למען תפילה וביקורים משפחתיים. עד כה, נמסרו על ידי המנהל האזרחי כעשרת אלפים היתרים כאלו, שתוקפם הינו חודש ימים, בין 20 בדצמבר ל-20 בינואר. בנוסף, יאושר לכ-300 נוצרים-פלסטינים לעבור דרך נמל התעופה בן-גוריון במהלך ימי החג בכפוף לאבחון ביטחוני.

  צה"ל והמנהל האזרחי ימשיכו לפעול במטרה להבטיח את חופש הפולחן הדתי, תוך קיום אורח חיים תקין לאוכלוסייה הפלסטינית שאינה מעורבת בטרור, זאת בהתאם להיערכות מצב ביטחוניות ולחימה מתמשכת בטרור.

9 מתן הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית לרגל חג "עיד אל-אדחא"

הוחלט כי במהלך ארבעת ימי החג "עיד אל אדחא", יינתנו הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית באזור יהודה שומרון. ההקלות הן חלק מהמדיניות לשיפור מרקם החיים של האוכלוסייה באזור.

2 היערכות לקראת חג המולד

במהלך חג המולד שיחל מחר, 24 בדצמבר 2009, יינתנו הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית באזור יהודה ושומרון.

3 כנס העשרה לחקלאים ואגרונומים בנושא שמן הזית

בין התאריכים 9 במרץ 2010 ל-11 במרץ 2010 התקיימה השתלמות מקצועית ל-28 מבכירי החקלאים, האגרונומים והמדריכים הפלסטינים בתחום שמן הזית.